Asocijacija čuvara prirode Vojvodine i Srbije
Asocijacija čuvara prirode Vojvodine i Srbije predstavlja neformalnu društvenu organizaciju čiji je glavni cilj unapređenje upravljanja, nadzora, zaštite i očuvanja prirodnih vrednosti kroz okupljanje i stručno usavršavanje čuvara zaštićenih područja na teritoriji Vojvodine i Srbije. Nastala je 2009. godine kada je organizovana osnivačka skupština na kojem su predstavljeni osnivački dokumenti i grb organizacije. Organizacija nije registrovana kod nadležnog organa za registraciju udruženja građana i svoje aktivnosti obavlja u vidu neformalne grupe.
Aktivnosti Asocijacije
Asocijacija aktivno radi na jačanju umrežavanja, saradnje i unapređenja rada čuvarskih službi u zemlji, a i na međunarodnom nivou. Sarađuje sa državnim i pokrajinskim organima nadležnim za poslove zaštite životne sredine i prirode, zavodima za zaštitu prirode, kao i sa velikim brojem upravljača zaštićenih područja u Srbiji. Asocijacija redovno organizuje okupljanja, manifestacije, skupove i seminare za čuvare zaštićenih područja.
Do sada su realizovane sledeće glavne aktivnosti:
- Tokom 2018. godine, po prvi put u Srbiji, organizovano je obeležavanje Međunarodnog dana čuvara prirode (31. jul). Manifestacija je održana na obali Ludaškog jezera u saradnji sa Javnim preduzećem “Palić-Ludaš”, upravljačem zaštićenih područja u okolini Subotice. Tom prilikom je učestvovalo više od 20 čuvara prirode iz 6 zaštićenih područja.
- U 2019. godini je Međunarodni dan čuvara prirode obeležen u Parku prirode “Rusanda”, kada je organizaciju podržala Ustanova “Rezervati prirode” iz Zrenjanina, upravljač više zaštićenih područja u okolini Zrenjanina. Tom prilikom je logističku podršku pružila Specijalna bolnica za rehabilitaciju “Rusanda” iz Melenaca. Broj učesnika se povećao u odnosu na prethodnu godinu na preko 40 čuvara iz 15 zaštićenih područja širom Vojvodine.
- Tokom 2021. godine obeležavanje je organizovan u Predelu izuzetnih odlika “Vršačke planine” u saradnji sa upravljačem JKP „2. oktobar“ iz Vršca, na kojem je učestvovalo oko 50 čuvara iz 20 zaštićenih područja.
- Zahvaljujući finansijskoj podršci u okviru Programa podrške neformalnim grupama za zaštitu životne sredine i održivi razvoj zajednica “Snažno zeleno” tokom 2021. godine uspešno su sprovedene aktivnosti na unapređenju saradnje čuvarskih službi u regionu, kao i podizanju svest široke javnosti o značaju rada i uloge čuvara zaštićenih područja u očuvanju prirodne baštine kroz distribuciju promotivnih materijala i snimanja dokumentarnog filma o njihovom životu i radu.
Saradnja sa drugim organizacijama
Tokom godina postojanja uspostavljena je tesna saradnja sa Međunarodnom federacijom čuvara prirode (IRF) i Evropskom federacijom čuvara prirode (European Ranger Federation-ERF) i kao rezultat ove saradnje Asocijacija je postala pridruženi član ovih organizacija. Pridruživanjem je ova neformalna grupa postala deo svetske mreže čuvara prirode što se pre svega ogleda u mogućnosti razmene znanja, ideja, iskustava i resursa, pružanju uzajamne podrške čuvara prirode na Evropskom i na svetskom nivou.